Drodzy Czytelnicy
Ostatnie w bieżącym roku wydanie „Asysty Dentystycznej” przygotowujemy w gorącej atmosferze – jesteśmy już po udziale w targach Warsaw Dental Medica Show i CEDE, a przed nami kolejne wydarzenia – coroczne konferencje w Zabrzu (konferencja Policealnej Szkoły Medycznej), Częstochowie (spotkanie Polskiego Stowarzyszenia Higieny Stomatologicznej) i Łodzi (konferencja Centrum Kształcenia Ustawicznego). W bieżącym wydaniu oprócz relacji z wydarzeń, które się odbyły, znajdą też Państwo informacje na temat nadchodzących
konferencji.
W wydaniu zamykającym rok 2018 na okładce gościmy Magdalenę Michałowską, która zapewne wielu naszym Czytelnikom jest znana m.in. ze szkoleń, które regularnie prowadzi w całym kraju. W wywiadzie dzieli się swoim doświadczeniem w zawodzie, a także zdradza, jak udaje się jej dzielić obowiązki higienistki i wykładowcy z życiem rodzinnym. Dodatkowo w dziale „Temat numeru” Magdalena Michałowska przygotowała dla Państwa artykuł na temat piaskowania – serdecznie zapraszam do jego lektury.
Ponadto w wydaniu odnajdą Państwo kolejną część artykułu z cyklu o ergonomii pracy, tym razem opisana została praca na 6 rąk oraz kontynuację tematu powikłań w leczeniu ortodontycznym. Zachęcam także do zapoznania się z nowym działem w naszym czasopiśmie – „Egzamin w pigułce”. Teraz w każdym wydaniu Dorota Grzyśka, opiekunka nowego działu, będzie prezentowała artykułu z zakresu higienizacji i asystowania opracowane na bazie egzaminów zawodowych z ostatnich lat. Na pewno wiedza zawarta w dziale „Egzamin w pigułce” będzie pomocna nie tylko osobom wchodzącym w zawód, ale także wszystkim, którzy regularnie pracują z lekarzem i pacjentem.
Życzę owocnej lektury
Michał Kluczkowski
redaktor naczelny
Dypl. hig. stom. Magdalena Michałowska jest szkoleniowcem i aktywną zawodowo higienistką stomatologiczną. Swoją energią i pasją zaraża wszystkich wokół. W rozmowie z Pauliną Budną-Muc zdradza, co jest najważniejsze w pracy higienistki i co daje jej prawdziwą satysfakcję.
Profilaktyka stomatologiczna to działania mające na celu zapobieganie powstawaniu chorób w jamie ustnej dotyczących zarówno zębów, jak i tkanek miękkich.
Znaczenie ergonomii w stomatologii wciąż wzrasta – praca solo odchodzi powoli w niebyt, natomiast praca na 4 oraz 6 rąk staje się normą, do której dążą gabinety stomatologiczne.
Historia narzędzi chirurgicznych w stomatologii sięga czasów prehistorycznych, kiedy człowiek wyrabiał narzędzia z kości i znalezionych kamieni. W późniejszych epokach do produkcji narzędzi służyły: brąz, miedź, żelazo i mosiądz.
Jaką rolę odgrywa równowaga mikrobiologiczna jamy ustnej? Skąd takie zainteresowanie probiotykami? Czy probiotyki mogą być wsparciem w procesach higienizacji jamy ustnej? Na te i inne pytania postaramy się krótko odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Złogi nazębne – m.in. płytka nazębna czy kamień nazębny – mogą doprowadzić do chorób przyzębia oraz zapalenia dziąseł, dlatego ważny jest wzrost świadomości pacjenta, jak ważne jest regularne i prawidłowe oczyszczanie jamy ustnej.
Jonoforeza fluorkowa jest zabiegiem należącym do profilaktyki przeciwpróchnicowej. Przygotowanie do takiego zabiegu powinno przebiegać według ściśle ustalonego protokołu.
Podczas leczenia onkologicznego może pojawić się szereg skutków ubocznych, które manifestują się w jamie ustnej pacjenta. Mucositis jest właśnie jednym z nich.
Bagatelizowanie zasad higieny jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego, nieprawidłowe użytkowanie samego aparatu oraz błędy dietetyczne mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.
Prawidłowe prowadzenie dokumentacji medycznej w gabinecie stomatologicznym jest ważną kwestią, która często spoczywa na barkach personelu pomocniczego. Rzetelnie prowadzoną dokumentację można traktować jako polisę ubezpieczeniową na przyszłość.